Jak zaplanować swoją naukę gry na gitarze długoterminowo?

– Autor: Eric Dieter

Im dłużej grasz na gitarze, tym więcej masz informacji i ćwiczeń na ten temat. W jaki sposób dalej ćwiczyć konsekwentnie (bez rozjeżdżania się na tysiąc aspektów) jednocześnie rozwijając nowe obszary gry i uczyć się nowych piosenek? Dobre pytanie…

Nie skupiaj się na utworach

Lubię myśleć o sobie, że jestem postacią z gry, która przebywa w muzycznym świecie. Za każdym razem kiedy ćwiczę na gitarze coś konkretnego, zdobywam coraz więcej XP w tym obszarze. Moje staty bardzo mocno wpływają na to w jaki sposób chcę grać. Problem jaki większość gitarzystów może z tym mieć jest taki, że być może myślą o swoich statach w kategorii Piosenka a nie skill (umiejętności).

Dlaczego to jest problem? Wyobraź sobie że schodzi ci 3 tygodnie żeby wejść na “poziom 17” obojętnie jakiej piosenki. Co będziesz umiał grać po tych 3 tygodniach? Dokładnie 1 piosenkę. Większość gitarzystów odczuwa potrzebę urozmaicenia swojego treningu w związku z czym mogą znaleźć sobie 2 i 3 piosenkę do nauki. I po problemie, co nie? No więc nie do końca.

Zakładając, że nie masz do dyspozycji niewyczerpanej ilości czasu na ćwiczenia i naukę gry, każda minuta którą spędzasz pracując nad jedną piosenką jest minutą podczas której nie możesz ćwiczyć pozostałych. Z upływem czasu można sobie tylko wyobrazić jak trudno jest znaleźć czas na ćwiczenie 20-30 piosenek. Co więcej, jak tylko przestaniesz trenować którąś z wybranych piosenek, twoje staty w tym utworze nie tylko zatrzymają się w miejscu, ale wręcz zaczną się cofać. Jeżeli odłożysz ćwiczenia danej piosenki na zbyt długo, możesz całkowicie zapomnieć jak się ją gra.

Kolejna ważna rzecz w naszym scenariuszu zdarzeń to wybór samej piosenki – takiej, która będzie na odpowiednim poziomie trudności dla ciebie w danym momencie i która zaskutkuje nauczeniem się czegoś nowego, co nie będzie ani za proste ani za trudne. Widziałem wielu adeptów gitary, którzy tracili zbyt dużo czasu i energii zamartwiając się jaki następny utwór wybrać do nauczenia.

Skup się na umiejętnościach

To jakie jest w takim razie rozwiązanie? Każda piosenka zawiera zestaw umiejętności potrzebny żeby ją wykonać. Weźmy taki klasyk jak “Iron Man.” Jakie umiejętności są potrzebne żeby go zagrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od twojego indywidualnego poziomu umiejętności gry na gitarze.

Początkujący mogą dostrzec tylko kilka z potrzebnych umiejętności takich jak: “No, są pełne chwyty, kostka mi się zacina , i trzeba to w dodatku zrobić na szybkości.” Elegancko! Pracuj nad poprawą tych umiejętności konkretnie zamiast ogólnie nad piosenką. Wraz ze wzrostem twoich umiejętności gry na instrumencie wzrośnie też twoja świadomość i umiejętność wychwytywania skilla. Możesz chcieć stworzyć podkategorie dla konkretnych umiejętności, np:

  • Kostkowanie
    • Kostkowanie naprzemienne
    • Kostkowanie 2 dźwięków na raz
  • Power chordy
  • Akordy otwarte
  • Granie “równo”
  • Szybkie granie w górę I w dół gryfu na 1 strunie
  • Pilnowanie grania opuszkami palców
  • Pilnowanie grania blisko do progu (tuż przed nim)

Wybierz umiejętności, które chcesz systematycznie rozwijać

Umiejętności które wybierzesz do treningu i które będziesz chciał rozwijać nie są same w sobie tak ważne jak to żeby trenować je systematycznie (stanowczo polecam współpracę z nauczycielem gry na gitarze który pomoże ci podjąć najlepsze dla twojego rozwoju decyzje).

Piękno tej metody nauki tkwi w tym że możesz wymienić sobie piosenkę ze starej na nową, ale wciąż koncentrować się na wybranej umiejętności przez długi okres. W ten sposób właśnie rozwijasz swoją grę na gitarze – poprzez systematyczną i powtarzalną pracę. Spójrz na listę przykładów powyżej – nie wydaje ci się że można je zastosować do większości (jeśli nie wszystkich) piosenek? Nawet jeżeli piosenka której uczysz się w tym momencie nie zawiera power chordów, możesz zamienić pełne akordy w power chordy. Albo wziąć fragment melodii z tej piosenki i zamienić dźwięki tego fragmentu na power chordy.

Podsumowanie

Na gitarze, tak jak w grze komputerowej, nie musisz mieć idealnie zrównoważonych umiejętności (statów). Możesz być typem gracza (gitarzysty) który lubi wymaksować tylko 1 albo 2 staty. Tak też jest dobrze. Zawsze możesz wrócić do pozostałych umiejętności które odłożyłeś przy pierwszym podejściu.

Na początku tego artykułu zadałem pytanie o rezultat ćwiczenia jednej piosenki przez 3 tygodnie. Teraz pomyśl że zidentyfikowałeś umiejętności potrzebne do zagrania tej piosenki i trenowałeś je przez 3 tygodnie, stosując je do jak największej liczby sytuacji. O ile lepiej grałbyś teraz?

Sprawdź!

O Autorze

Eric Dieter jest zawodowym gitarzystą I nauczycielem gitary w Lancaster, stan Philladelphia. Występował na wielu międzynarodowych wydawnictwach jako gitarzysta sesyjny oraz brał udział w wielu trasach koncertowych zespołów synth-pop i prog-rock. Eric studiował naukę gry na gitarze w Millersville University oraz Berklee College of Music. Dodatkowo, posiada dyplom z psychologii i certyfikat z hipnozy, co czyni go szczególnie kompetentnym w procesie nauczania młodych adeptów.

***

Masz pytanie / sugestię do tego artykułu? Daj mi znać – chętnie podyskutuję na ten temat 😊 Wypełnij poniższy formularz, żeby skontaktować się ze mną: